sobota 25. dubna 2015

Odzkoušeno za vás - jak naškrobit lolita spodničku?

Už od začátku lolitění slýchávám: Co mám dělat, když spodnička ztratí na objemu? Zkus jí naškrobit! Tato rada se stala takovou legendou - všichni jí znají, ale popravdě málo kdo jí vyzkoušel. A kdo jí vyzkoušel, tomu se to většinou moc neosvědčilo. Tak jak to tedy je?


Co jsem se dočetla, škrobení spodniček se provádí obvykle u plátěných krojových spodniček, které musí být právě tvrdé, aby vydržely sežehlené v tomto tvaru a dělaly účelný objem. Podle obrázků co jsem viděla, není žádná legrace ty sukně dostat do takových tvarů, aby řádně držely. Takže tyhle pro naše běžné nošení použít nemůžeme.
Foto z lidove-kroje.cz
Naše lolití spodničky jsou většinou buď z tylu nebo organzy (viděla jsem i spodničky z jiných materiálů), ale každopádně jsou to všechno nesavé umělé materiály. Výhoda jejich použití je, že jsou pevné a pružné a po nařasení udělají objem, který nemusíte dotvářet ručně nějakým sežehlováním. Ovšem životnost takové spodničky závisí na zvoleném materiálu, množství kolik jste ho použili, ale také jak jste sukni ušili. (O volbě spodničky se rozepíšu možná někdy jindy.) A co když taková spodnička slehne? Krojovou byste znovu vyprali, naškrobili a vyžehlili - spodničku z tvrdého tylu sice také můžete opatrně rozžehlit, když vám na ní slehnou sklady, ale pomůže to jen na chvilku. Tak jí proč jí nezkusíme také naškrobit, třeba je nám to taky nějak zpevní, ne?

Odzkoušeno za vás - návod na škrobení spodničky 

Moje organzová spodnička je sice dosti objemná díky vrstvám použitého materiálu a na její běžnou údržbu a znovu objemnění jí stačí vyprat, avšak trošičku na objemu postupným používáním taky ztratí. Tak jsem se jí rozhodla zkusit naškrobit s vírou, že by mohla ještě více napufnout.

Našla jsem na centrále recept na škrobení, které sdílela Madame Muffin. Tudíž jsme postupovala volně podle něho.

Budeme potřebovat pšeničný škrob a borax (na obalu je napsané, že je to hnojivo - ale je to také bělidlo co jsem slyšela, ale nejsem chemik :D) - obojí se to dá sehnat v drogérii, ale spíš v takových těch starších, kde máte na prodej i chemikálie a podobné věci - pro brňáky můžu doporučit drogérii na Orlí, kde mají opravdu všechno. Potom hrnek, kde borax rozpustíme, nádobu kde rozmícháme škrob, lavor a pračku. 


1. Spodničku jsem nejdříve normálně vyprala na jemný program a standardních 40°
2. Mezitím jsem v rychlovarné konvici uvařila vodu, poté jsem jí nalila do hrníčku (zhruba 200ml) a rozpustila v ní 1 polévkovou lžíci boraxu a míchala, dokud se borax nerozpustil. Kdyby se nerozpustil úplně tak přilejte ještě trochu vody. Na míchání jsme použila normálně kovovou lžíci - žádnou nežádoucí chemickou reakci jsem nezaznamenala. :D
3. Do mísy jsem nalila vodu a do ní jsem přidala zhruba 4 hrsti škrobu a rozmíchala jsem. Poté jsem přidala zchladlý roztok boraxu.
4. Spodničku jsem vytáhla z pračky a vložila ještě vlhkou do lavoru. Poté jsem jí zalila připravenou škrobovou lázní a několikrát prohnětla, aby se všechen ten škrob rovnoměrně roznesl po spodničce a ideálně nezbyl na dně lavoru. (Bude lepší to dělat v rukavicích nebo si jako já hned potom umýt ruce a namazat krémem.)
5. Spodničku jsem hodila na chvilku do pračky na program odstředění (ne na celý, nechala jsem to tam tak 3 minutky.)
6. Nakonec jsem jí rozvěsila na sušák.

Výsledek - organza uschla během půlhodinky - v receptu je napsáno, že by se to mělo ještě právě žehlit což organzovou spodničku asi těžko. Na celé organze byly bílé fleky od škrobu, který se tam usadil. S tím jsem počítala, jenže problém tkvěl v tom, že jakmile jsem se spodničkou hnula, škrob se začal prášit ze spodničky pryč. No… stačilo párkrát vyklepat spodničku a všechen škrob byl všude možně po pokoji, jen už ne ve spodničce (přesněji řečeno v její organzové části). Efekt zpevněný nulový - možná jen psychologický.

Možná si říkáte, třeba Mitsu udělala v postupu chybu? Ha! Moje spodnička má pásek a kus podšívky z bavlny. Jelikož ten neschne tak bleskově jako organza a já spodničku odpoledne potřebovala, zkusila jsem tu plátěnou část vyžehlit. Na látce šel vidět takový bílý povlak a jakmile jsem začala žehlit, ten kus okamžitě ztvrdnul jako kartónový papír. Takže teď mám úžasně naškrobenou podšívku a pásek mé spodničky. Krom toho že to šustí, naškrobení té látky nemá na objem spodničky téměř žádný vliv (protože ta část není nijak nařasená). Zato jsem ale dokázala, že tento škrobící recept skutečně funguje! :D

Takže už jsme si dokázali, že spodničky z umělého materiálu nejspíš nenaškrobíme. Ale klidně si to můžete vyzkoušet sami, jen vás varuju, že budete ještě nějakou dobu potom zametat škrob po celým pokoji :D

Jak teda obnovit objem spodničky? Doporučuju prát a pak šikovně rozvěsit, hlavně těm organzovým to pomáhá hodně. U těch tylových, jak jsem výše uváděla, můžeme rozžehlit sklady nebo na ně jednoduše přišít další vrstvu tylu. Důležité je, pokud chceme, aby nám spodnička nějakou chvilku vydržela, tak na ní nesmíme šetřit - hlavně na materiálu, který na ní použijeme. U tylu stačí materiálu sice míň, ale životnost je menší, jelikož tyl postupně měkne a sléhává. Organza dělá objem až ve více vrstvách, ale ten pak stojí za to. Rozhodně je také lepší, čím užší jsou jednotlivé nařasené pruhy tím větší objem to bude dělat, ale je to samozřejmě hrozná piplačka. V posledním případě jde tyhle mrtvé spodničky vrstvit - 3 mrtvé spodničky vám taky nějaký objem udělají, ale nejde na to moc spoléhat a tři gumy v pase nejsou vrcholem pohodlí.

Foto přeživší pacientky - mé pětivrstvé spodnčky <3

Nakonec bych se chtěla zeptat vás, máte nějaké zkušenosti se škrobením spodničky a pokud ano máte nějaký osvědčenější recept, který funguje i na ty naše? :)

2 komentáře:

  1. Na organzovou spodničku je skvělé ji obrátit vzhůru "nohama" někde venku nebo otevřít okno dokořán a nastříkat ji pořádně ultrasilným lakem na vlasy! :D je to boží (Od Lin, která to má od Terezky S.)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tý jo, to zní dobře, děkuju za tip určitě to nekdy někdy vyzkouším ^_^

      Vymazat

Pokud se vám příspěvek líbil, zanechte komentář ♥
If you like this post, you can leave a comment ♥